# کار با ابزارها

# ویرایشگر

با استفاده از ابزار ویرایش که در شکل زیر مشاهده می کنید می توانید متن خود را ویرایش نمایید.

گزینه اخبار در منوی ucms

شما می توانید متن خود را در داخل ویرایشگر تایپ نمایید همچنین در صورت تمایل میتوانید متن را داخل Word تایپ و ویرایش کرده سپس متن را انتخاب نموده و Ctrl+C را بزنید و بر روی آیکن موجود در ابزار ویرایش شکل فوق کلیک نموده تا پنجره‌ای مطابق شکل زیر باز شود و سپس با زدنCtrl+v، متن را در پنجره‌ی شکل زیر کپی نمایید، سپس دکمه‌ی «پذیرش» را انتخاب نمایید.

گزینه اخبار در منوی ucms

# نحوه آپلود عکس در ادیتور

برای قرار دادن عکس در متن کافی است در قسمت بالای ویرایشگر از شکل بالا آیکن delete icon کلیک کرده سپس در پنجره باز شده به سربرگ انتقال به سرور(سربرگ سوم) کلیک کنید، در این قسمت تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید، حال بر دکمه «به سرور بفرست» کلیک کنید، اگر می خواهید تصوير درج شده در پنجره‌ی جدیدی از مرورگر باز شود به سربرگ مقصد رفته و از منوی کشویی گزینه‌ی 'پنجره‌ی جدید'را انتخاب نمایید. و در مرحله آخر بر دکمه «پذیرش»(دکمه سبز رنگ) کلیک کنید تا تصویر شما در متن درج شود.

# نحوه آپلود فایل در ادیتور

برای این منظور کافیست از قسمت بالای ویرایشگر از شکل بالا آیکن delete icon را انتخاب کرده و در پنجره‌ی بازشده به سربرگ انتقال سرور رفته، سپس روی دکمه‌ی «Choose File» موجود در فرم کلیک نموده و به مسیر فایل مورد نظر رفته و روی فایل مورد نظر کلیک نموده تا انتخاب شود حال دکمه‌ی «به سرور بفرست» را انتخاب نمایید.پس از آپلود شدن فایل، سربرگ 'اطلاعات پیوند' نمایش داده می شود، اگر می خواهید فایل درج شده در پنجره‌ی جدیدی از مرورگر باز شود به سربرگ مقصد رفته و از منوی کشویی گزینه‌ی 'پنجره‌ی جدید'را انتخاب نمایید.در نهایت اگر از انتخاب فایل اطمینان دارید، دکمه‌ی «پذیرش» را انتخاب نمایید در غیر این صورت می توانید دکمه‌ی انصراف را بزنید.

قرار دادن لینک:در صورتی که مایل به لینک کردن عکس یا نوشته به بخشی از سایت هستید بر روی عکس یا نوشته مورد نظر کلیک کرده و در قسمت بالای ویرایشگر از شکل بالا آیکن link iconرا انتخاب کرده و در پنجره‌ی بازشده به سربرگ اطلاعات پیوند رفته، در این سربرگ برای نوع پیوند گزینه url را انتخاب نموده و سپس آدرس لینک را در قسمت url وارد نمایید.اگر می خواهید لینک درج شده در پنجره‌‌ی جدیدی از مرورگر باز شود به سربرگ مقصد رفته و از منوی کشویی گزینه‌‌ی 'پنجره‌ی جدید'را انتخاب نمایید. در صورتی که از لینک کردن منصرف شده اید، می توانید بر روی عکس یا نوشته مورد نظر کلیک کرده و در قسمت بالای ویرایشگر آیکن none-link icon را انتخاب نمایید.

قرار دادن لنگر: در صورتیکه مایل به قرار دادن لینک داخلی در یک صفحه هستید، در ابتدا می توانید عبارت مورد نظر را انتخاب نموده و سپس آیکن flag icon را انتخاب نمایید. پس از انتخاب این آیکن فرمی باز می شود که در این فرم نام لنگر مورد نظر را وارد می نمایید.حال می بایست عبارتی که به لنگر تعریف شده لینک می شود را انتخاب کنیم و آیکن link icon را انتخاب نموده و در پنجره‌ی بازشده به سربرگ اطلاعات پیوند رفته، در این سربرگ برای نوع پیوند گزینه لنگر در همین صفحه را انتخاب نموده و سپس نام لنگر را وارد نمایید.

# آپلود عکس

برای قرار دادن تصویر، کافیست روی دکمه‌ی ' انتخاب عکس ' موجود در فرم کلیک نموده و به مسیر فایل مورد نظر رفته، سپس روی فایل مورد نظر کلیک نموده تا انتخاب شود و در نهایت اگر از انتخاب تصویر اطمینان دارید، دکمه‌ی open را از قسمت پایین سمت راست پنجره انتخاب نمایید در غیر این صورت می توانید دکمه‌ی انصراف را بزنید. حال شما، تصویر انتخاب شده را در سایز کوچک می بینید.

اگر از قرار دادن این تصویر منصرف شده اید و می خواهید تصویر درج شده را تغییر دهید می بایست مجددا روی دکمه‌ی «انتخاب عکس» کلیک نموده و فایل موردنظرتان را تغییر نمایید.

# جدول داده‌ها

در جدول ليست داده ها، امكانات زير وجود دارد:

# جستجو

در زیر نام ستون هاي موجود در جداول، فیلد و یا منوی کشویی(دراپ دان)وجود دارد. در ستون هایی که فیلد متنی وجود دارد می توانید عبارت مورد نظر خود را در این فیلدها تایپ نموده و کلید enter را بزنید تا نتایج جستجوی شما در لیست نشان داده شوند. همچنین در ستون هایی که منوی کشویی وجود دارد منوی کشویی را گشوده و گزینه ی مورد جستجوی خود را انتخاب نمایید.

# مرتب سازی

شما می توانید داده هاي جدول را با کلیک بر روی نام ستون، مرتب کنید.

# عملیات اطلاعاتی

بر اساس امکانات هر ماژول و سطح دسترسی کاربر، کنار هر سطر از جدول، آیکن های icons icon view-site iconshare-icon iconchange-pass-icon iconsession-icon iconcopy-icon iconexcel-icon iconوجود دارد که به ترتیب از راست به چپ بمنظور مشاهده، بروزرسانی، مدیریت گالری ، حذف داده، تایید و عدم تایید داده می باشند.

در ادامه به توضیح مختصری از هر یک از این آیکن ها می پردازیم.

با کلیک نمودن روی آیکن eye-icon icon ، صفحه ی مشاهده باز می شود که در این صفحه می توانید صحت اطلاعات را چک نموده و در صورت نیاز به هر گونه عملیات اطلاعاتی شامل ویرایش، حذف و یا درج داده جدید، اگر دکمه های مربوطه در بالای این صفحه موجود باشد، از اين دكمه ها استفاده نمایید. در غیر این صورت با انتخاب دکمه «مدیریت»، به صفحه ی لیست داده ها بروید.

با کلیک نمودن روی آیکن pen-icon icon، صفحه ی ویرایش باز می شود که در این صفحه می توانید به ویرایش اطلاعات وارد شده بپردازید. در صفحه ی ویرایش در صورتیکه داده جاری دارای تصویر باشد و بخواهید تصویرش را حذف و یا ویرایش نمایید، می توانید بر روی آیکن cancel-icon icon کنار تصویر کلیک نموده تا تصویر حذف شود، بعد از حذف تصویر در فرم، دکمه‌ی «انتخاب عکس» قرار می گیرد که می توانید تصویر جدیدی برای داده آپلود کنید. بدین منظور می توانید به آپلود عکس، رجوع نمایید.

در این صفحه در صورت نیاز به هر گونه عملیات اطلاعاتی شامل حذف و یا درج داده جدید، از دکمه‌های مربوطه در بالای این صفحه استفاده نمایید. در غیر این صورت با انتخاب دکمه مدیریت، به صفحه ی لیست داده ها بروید.

با کلیک نمودن روی آیکن camera-icon icon وارد صفحه ی مدیریت گالری می شویم. در این صفحه می توانید با انتخاب دکمه‌ی «افزودن عکس» تصاویر را به گالری اضافه نمایید.

با کلیک نمودن روی آیکنview-site icon صفحه نمایش در سایت باز می شود و می توانید نحوه نمایش ماژول در سایت را ببینید .

با کلیک نمودن روی آیکنshare-icon icon صفحه نمایش در سایت باز می شود و می توانید لینک سایت مورد نظر را وارد کرده تا خبر در آن سایت به اشتراک گذاشته شود.

با کلیک نمودن روی آیکنdelete-icon icon ، پنجره ای باز می شود که از شما می پرسد: ' آیا اطمینان به حذف این مورد دارید؟' که در صورت کلیک نمودن بر روی دکمه‌ی ok، آیتم انتخاب شده از سیستم حذف می شود.

با کلیک نمودن روی آیکنchange-pass icon ، پنجره ای باز می شود که می توانید رمز را تغییر دهید.

با کلیک نمودن روی آیکنsession icon ، پنجره ای باز می شود که می توانید نشست ها را مدیریت کنید.

با کلیک نمودن روی آیکن copy icon می توانید فرم را کپی کنید.

با کلیک نمودن روی آیکن excel icon می توانید از فرم مورد نظر خروجی اکسل بگیرید.

گزینه اخبار در منوی ucms در پنجره‌ای که باز می‌شود می‌توانید فیلدهای خروجی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

# عملیات سردبیر سیستم

همان طور که در قسمت فوق ذکر شد عملیات بستگی به سطح دسترسی و نوع کاربر دارد. در صورتیکه کاربر نقش سردبیری داشته باشد و وضعیت سردبیری در سیستم فعال باشد در سمت چپ بالای صفحه اخطاری مشابه شکل زیر دیده می شود که کنار این اخطار عددی نمایش داده می شود که این عدد بیانگر تعداد داده های در انتظار تایید توسط سردبیر هستند.شما می توانید روی این آیکن کلیک نموده تا پنجره ی زیر آن باز شود.

گزینه اخبار در منوی ucms مطابق شکل این پنجره دارای 2 خبر و یک صفحه استاتیک در انتظار تایید است و در صورتیکه روی هر یک از این دو کلیک نمایید به صفحه ی لیستشان می روید.در این صفحه کنار هر سطر از جدول دو آیکن تایید و عدم تایید داده دیده می شود که به شرح زیر است:

با کلیک نمودن روی آیکن accept-icon icon داده مورد نظر تایید می شود.

با کلیک نمودن روی آیکن cancel icon داده مورد نظر رد می شود.

# خروج از سیستم

برای خارج شدن از سیستم می توانید مطابق شکل زیر بر روی پست الکترونیکی سمت چپ بالای صفحه کلیک نموده تا پنجره ی زیر آن باز شود و سپس دکمه ی خروج این پنجره را انتخاب نمایید.

گزینه اخبار در منوی ucms